דברי הפתיחה למופע הכורדי יהודי


מעט רקע על גילה השחקנית

את המופע "בלישנא – נושאן" הגתה...ייזמה....כתבה...ביימה... ומציגה...
גילה חכימי .
שבעברה הייתה מורה ומנהלת ביה"ס וכיום, היא ממצא את יתרונות תקופת הפנסיה למימוש חלום פרטי : העלאת השפה הארמית לסדר יום .

המופע מוקדש להווי החיים של יהדות כורדיסטאן האירנית. . יהדות המאופיינת באנשים אוהבים, צנועים, חרוצים ומלאי חיים. יהדות שרובה ככולה נקלטה בארץ, התאקלמה...השתרשה והתבססה בכל רובד חברתי ובהצלחה רבה. העלייה ארצה נבעה בעיקר מאהבת ארץ ישראל ולא מסבלות הנכר.
מחקרים רבים נכתבו על העדה ושפתה הארמית ורבים עדיין מתקשים להאמין שישנם עוד אנשים דוברי ארמית וכותבי שפת רש"י. ואם מופע זה יהיה בו מן המעט, כדי לעודד את הדור הצעיר לשמר את השפה או לעודד את המבוגרים ללמד את הצעירים, תהיה זו הברכה והמתנה שאליה שואפת גילה !

במופע, מנסה גילה דרך ההומור המיוחד שלה להפגיש את העבר העשיר והערכי של היהודים, עם ההווה הישראלי. נוכל להתבונן בהווי החברתי של העדה, באירועים שונים מזוויות מגוונות כמו: חינוך, פמיניזם, חגים ומועדים, שידוכים, חתונה וחותנת, סממני האירוח או אפילו תסביך ה "מתי נולדת ?". וגם על דמויות אופייניות בחיי ...המשפחה...הקרובים ....השכנים...ובחיי הקהילה בכלל.
המופע "בלישנא נושאן", עשיר בביטויים, במראות, חוויות, ריחות, צבעים, צלילים ומנהגים, והכל מלווה בהומור ובצחוק.....! רבים מבין דוברי השפה, ייזכרו בסיטואציות ובתמונות מהעבר.


הערה:
אני ממליץ מאוד לדאוג לדמות מקומית מוכרת (רצוי, דובר/ת השפה הארמית) לפתוח את הערב ובמסגרתו לשלב את המלל שלעיל !....בסיום הדברים להזמין את גילה לתחילת המופע..

0 comments:

 

על המופע "בלישנא נושאן" - מאת גילה חכימי

המופע נקרא בלישנא נושאן, כלומר בשפה שלנו-השפה הארמית- שהיא השפה המדוברת בפי יהודי כורדיסטאן האיראנית. במופע מנסה גילה חכימי להפגיש את העבר העשיר והערכי של היהודים, עם ההווה הישראלי. העדה הכורדית מאופיינת בחריצותה, באצילותה בצניעותה. מטעניה התרבותיים והערכיים תרמו רבות בקליטתה ובשילובה הבריא בחברה הישראלית. המופע בלישנא נושאן עשיר בביטויים במראות ובחוויות מחיי הקהילה מקודש ומחול, בשילוב ריחות צבעים צלילים ומנהגים והכל מלווה בהומור ובצחוק

The kurdish show called "balishana noshan".Its language is ARAMIT which is the language of the "GMARA".The show describes in details how was jewish community life at Kurdistan 50 years ago. Great humor, fun and a lot of nostalgic situations. מחברת ההצגה שגם ביימה ומשחקת - הגב' גילה חכימי - מנהלת בית ספר בדימוס, נולדה בעיירה הציורית ססנדאג שבכורדיסטאן האיראנית.מדברים על יופיה של שוויץ, אך מי שלא ראה או טייל בסננדאג (לעיתים מכונה גם "סנא") לא ראה עיר ציורית העולה ביופיה ובנופיה על כל מקום אחר. כדי לקרוא על יופיה של העיירה ניתן להכנס לקישור הבא - יופיה של סננדאג

jews kurdish - Google News